Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
1742 (280 let)
Byla to kuriozní situace. Francouzská posádka v Praze v obležení rakouských vojsk. Byl to dílek v mozaice událostí kolem rakouského dědictví.
Mladičká Marie Terezie se po uplatnění pragmatické sankce měla na trůnu co ohánět. Hladoví supi cítili snadnou kořist a chtěli využít slabosti novopečené panovnice. Prusům se podařilo získat Slezsko a Kladsko a na jaře 1742 se zkomplikovala situace v Praze. Sem se stáhla většina francouzských sil, které byly vlastně součástí bavorského dobrovolnického sboru. Karel Lotrinský, švagr Marie Terezie, se vzpamatovával z těžkých ztrát z červnové bitvy u Čáslavi. Přesto přitáhl k Praze a začal ji se spojenci včetně bratra Františka Štěpána obléhat. Francouzům se ale v červenci dařily občasné výpady a objevily se pokusy o jejich osvobození z vnějšku. František Štěpán musel 9. září zrušit obléhání, ponechat u Prahy pouze slabý blokádní sbor a s většinou vojska vyrazit na západ, aby čelil nové francouzské hrozbě. U Kadaně problém dalších francouzských pokusů vyřešil. Život v Praze v době obléhání nebyl jednoduchý. Hlad a všeobecné strádání byly denním chlebem.
Celá ošemetná situace se nakonec nehodila žádné straně. V prosinci 1742 se většina francouzské posádky v čele s maršálem Belle‑Islem vydala na strastiplný ústup a na první svátek vánoční podepsali Francouzi Rakousku čestnou kapitulaci.
-babok-, foto © Wikimedia Commons
.
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.